Mantarları önlemek için çeşitli önlemler

bh_sauna Mantarların önlenmesi kamuya ve özel kesime ayrılır. Halkın önlenmesi, genel olarak, mantarların görülmesini önlemek için duşlarda, banyolarda, yüzme havuzlarında ve halka açık yerlerde yapılan bir dizi tedbirdir. Bunlar, personelin rutin denetimleri, tesislerin dezenfeksiyonu ve düzenli temizlik, ve mantarlara en çok maruz kalan kişilerin cildinin ve çivilerinin durumunu izleme: askeri personel, sporcular vb. Buna ek olarak, sağlık kurumları çalışanları, hastalığın ilk belirtileri hakkında halkı bilgilendirir ve insanlara, mantarı modern etkili yöntemlerle tedavi etme olasılığı hakkında bilgi vermek için mümkün olan her şeyi yaparlar.

Daha fazla etkinlik, birincil ve ikincil olarak da ayrılan kişisel önleme getirmektedir. Birincil korunma, bir mantarın neden olduğu enfeksiyonları önlemeye yönelik önlemleri içerir ve ikincil korunma, bir tedaviye tabi tutulduktan sonra mantar enfeksiyonunun nüksetmesini önlemeyi amaçlar.

Mantarları önlemek için kişisel önlemler

Ayaklardaki tırnak mantarının önlenmesi çok yönlü bir kavramdır ve hem ayak derisinin hijyenini hem de kamusal alanlara yapılan ziyaretler sırasında özel preparatların profilaktik kullanımını içerir.

Ayakkabı - mycosis peddler

1. Ayakkabılar ve çoraplar.

 • Sıkı ayakkabılar giymeyin. O - çivi, mikrorotralar büyümesi için ana nedeni ve onlar mantar gelişimini kışkırtır. Yaralanan cilt mantar enfeksiyonlarının patojenlerine karşı silahsızdır.
 • Spor ayakkabıları ve spor ayakkabısı, özellikle sıcak havalarda ayaklarının aşırı terlemesi olan insanlar için tehlikelidir. Sentetik, cildin nefes almasına izin vermez, bu da tartışmaya ve terlemeye katkıda bulunur. Kışın, ideal boyutta, hakiki deri veya süetden yapılmış yumuşak ayakkabılar tercih etmelisiniz.
 • Ayakkabılarınızı çıplak ayaklardaki mağazalarda denemeyi ve beğendiğiniz bir çift ayakkabı üzerinde denemeyi reddedin.
 • Bir partide, ustanın terlik giymek gelenekseldir, ama aslında mantarların ölçekleri içerebilir. Vardiya ile gelmek daha iyidir.
 • Sentetik materyallerden üretilen çoraplar ayaklarına yerleştirilmez.
 • Ayakkabılarınızı düzenli olarak dezenfekte edin ve en az 24 saat kurumaya bırakın.
 • Saunalarda, duşlarda, banyolarda, çıkarılabilir lastik terlik giymeniz gerektiğini unutmayın.

2. Tırnak ve ayak bakımı

 • Su prosedürlerinden sonra (duş, havuzda yüzmek) ayaklar silinmeli ve parmaklar arasındaki deri kıvrımlarına dikkat edilmelidir. Mantarın oraya yerleştiği ilk şey.
 • Manikür ve pedikür sadece profesyonellere güvenilmelidir. Tırnak mantarının ana nedeni - kötü işlenmiş alet.
 • Ayaklardaki cilt çok kuru ise, nemlendiriciler ile tedavi edilmelidir. Çatlaklar sayesinde mantarların sporları cilde kolayca nüfuz eder.
 • Ayak hijyeni için hassas ciltler için antibakteriyel yumuşak sabun kullanın.

Ek olarak:

 • Bulaşıkları yıkayın, banyoyu ev temizleyicileri ile temizleyin, eldivenler giyilmeli, aksi takdirde tırnaklarda yaralanma tehlikesi çok yüksektir.
 • İyi bağışıklık, uygun beslenme ve düzenli egzersiz - bacaklar üzerinde mantarın iyi korunma.
Bu arada, mantar sadece bacakları etkiler:

Tırnak mantar nasıl ve ne tedavi

eldiven Hijyen önlemleri düşük olduğunda veya enfeksiyon riski yüksek olduğunda, lokal antifungal ajanlar kullanılarak profilaktik olarak değerlendirilmelidir. Antifungal spreyler ve spreyler, tozlar, kremler ve vernikler interdigital kıvrımlar, ayaklar ve tırnaklar, duşlar, yüzme havuzları vb.

 1. Mikostop . Plaj, banyo veya spor malzemeleri (kayak botları, bowling, terlik, terlik vb.) Kullandıktan sonra başvurunuz. Sprey, dezenfeksiyon için de uygundur.
 2. Mikozoral . Zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler için uygun (uzun süreli ilaçların etkisi altında konjenital veya zayıflamış).
 3. Tırnak mantarının önlenmesi için loceril . Bir vernikle satılan bir spatula kullanarak her 7-10 günde bir uygulayın. Yanlış yapay tırnaklar giyilmesine izin verilmez.

Halk ilaçları , sirke onun kokusunu dikkate almazsanız, kendini iyi kanıtladı.

İkincil korunmanın özellikleri

Sekonder profilaksi, antifungal tedavi almış olan kişiler için önemlidir. Temel amacı, rekürrens ve yeniden enfeksiyonun önlenmesidir. İçeriği:

 1. Dikkatli hijyen rejimi. Ayakların ve ellerin günlük yıkanmasını sabunla tekrarlamayacağız. Kendi evinizin ve ailenizin bulaşmasını önlemek için, evde terlikle ve iyi havalandırılmış olanlarla yürümek zorunda, düzenli olarak dezenfekte çoraplarla durulayın. Hastalık ile mücadele döneminde kullanılan çorap, genellikle atmak daha iyidir.
 2. Sistemik tedaviden sonra lokal antifungal ajanların profilaktik uygulanması. Sistemik ilaçlar (tabletler ve kapsüller) tedavisinin bitiminden iki ila üç ay sonra, dermatologlar ayak mantarının önlenmesi için lokal antifungal ajanların kullanılmasını önermektedir.
 3. Kullanılmış ayakkabıların dezenfeksiyonu. En iyi seçenek, elbette, daha önce giyilen tüm ayakkabıları atmaktır. Ayakkabının iç yüzeyinde ve sporlarında çoğalan mantarları öldürecek şekilde dezenfekte edebilirsiniz.
 4. Vücudun direncini arttır. Plajlarda binlerce kişi geziyor, yüzlerce havuza gidiyor, ama sadece birkaç tanesi mantarı alıyor. Bunun nedeni zayıflatılmış bir bağışıklıktır, bu da mantarın nedensel ajanlarını tanımayı ve onları yok etmek için güç göndermeyi zorlaştırır. Sağlıklı bir yaşam sürdürün ve periyodik olarak Echinacea'yı alın - farklı formlarda herhangi bir eczanede satılan.

5 yorum

 • Marina :

  Arkadaşlarına söyleme zamanı - “Hayır! Ayakkabılarıma dokunma "

 • Jeanne :

  şimdi manikür ustalarına giderken dikkatli olmanız gerekecek

 • Flyura Yarmakova :

  yetişkinlerin şeylerini kullanmaktan hoşlanan çocuklar en çok enfekte olabilirler; örneğin bir diş fırçası, bir saç fırçası veya annenin ayakkabılarında yürüyün

 • Sergey :

  Mantarı almamanın en güvenilir ve en iyi yolu, kendinizi temiz tutmak ve kuru ve temiz giysiler giymektir.

 • Larisa :

  Bir neil uzman mantar enfeksiyonlarının önlenmesi için çok uygundur, bir havuz, banyo, sauna, vb. Önce kullanmak iyidir.
  Ve hijyen kurallarını unutma. Ve hepimiz biliyoruz, ama her zaman uygulamayın (

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.