liken

Tarihsel olarak “liken” terimi birbiriyle ilişkili olmayan, farklı etiyolojilere ve farklı tedavi yöntemlerine sahip olan 5 hastalığa işaret eder. Aralarında ortak olan tek şey semptomların bazı benzerliğidir, ancak bu aynı zamanda şüphelidir.

Yani, bir zona, fotoğraflara ve açıklamalara baktığından şüphelenirseniz:

Pembe versicolor Pembe liken (veya Gibert hastalığı veya pitirias) pembe pul pul dökülmeleri vardır. Gelişim mekanizmaları kesin olarak bilinmemektedir. Güncel versiyon: Bir enfeksiyon cildin üzerine geldiğinde, bağışıklık sisteminin karakteristik olmayan reaksiyonu karakteristik bir deri döküntüsü tetikler.

Hastalık mevsimsel alevlenmelerle kroniktir. İnsandan insana bulaşma olasılığı oldukça düşüktür. Hemen hemen her zaman, vücutta 5 cm'lik bir çapa sahip büyük bir “maternal” nokta ortaya çıkar ve arkasında küçük olanların saçılmasıdır.

Antihistaminikler ve kortikosteroidler tarafından durdurulur. Güçlendirilmenin bağışıklık sistemi, nüksetmeleri önlemeye yardımcı olur. Detaylar >>>

Kırmızı liken planus Kırmızı liken planus - her zaman koyu kırmızı renkte bir döküntü verir, görünüşte biraz farklı olan birkaç çeşit vardır. Küçük plaklar, bazen "birleşiyor". Pullaşma, kaşıntı, ağrıya eğilimlidirler. Uzman bir tanıyı hızlıca ve yeterince denetleyebilir.

Cildi ve ağız mukozasını etkiler. Genetik yatkınlık ve bozulmuş bağışıklık süreçleri nedeniyle bulaşıcı değildir. Çoğu zaman, hastalık 50 yıl sonra kadınları etkiler.

Tedavi ile her şey o kadar basit değildir ki, provoke edici faktörü belirlemek ve gerekirse, semptomları durdurmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için ortadan kaldırmak gerekir. Tedavi sadece bir doktor tarafından gerçekleştirilir, kendi kendine tedavi tehlikelidir. Detaylar >>>

20130107044833410 Çok renkli tinea versicolor mantar kökenlidir fakat patojen olan Malassezia furfur, herhangi bir kişinin normal mikroflorasının bir parçasıdır ve normal şartlarda taşıyıcısıyla simbiyozda bulunur. Bununla birlikte, genetik yatkınlık ve komorbiditeler patojenik bir mantarı dışarı çıkarabilir ve deri döküntülerine neden olabilir - pembe-sarı lekeler ve soyma.

Tedavi için, deriye talimatlara göre bir antimikotik ajan ile tedavi etmek yeterlidir. Detaylar >>>

ringworm1 Ringworm - oldukça bulaşıcı bir mantar hastalığıdır, vektörler hayvanlar, özellikle evsiz, ihmal edilmiş ve bazen vahşidir. Genellikle kafa derisini etkiler, siyah noktalar kırık saçların yerinde kalır ve kırık tüyler gri çiçek ile kaplıdır. Derideki lezyonlar genellikle beyazımsı peeling ile renkli liladır.

İlk aşamada tanımak kolay değildir. Şüphe durumunda, bir uzmana danışmak daha iyidir.

Her şeyden önce antifungal merhemler ve solüsyonlarla, bazen de haplarla tedavi edilir. Detaylar >>>

herpes1 Herpes zoster (daha doğrusu “herpes zoster” - OG), hemen hemen herkesin sahip olduğu herpes tip 3'ün alevlenmesidir. Suçiçeği geçirmiş bir kişinin bağışıklık sistemi, onunla iyi başa çıkmaktadır, ancak bağışıklığın başarısız olduğu durumlar vardır. Alevlenme stres, ağır tedavi, kötü yaşam tarzı seçimleri sonucu oluşur.

Alevlenmenin tedavisi antiviral ilaçlar, artan bağışıklık, bazen topikal ilaçlar ile gerçekleştirilir. Detaylar >>>

Liken tiplerinin her birinin tedavisinin en ayrıntılı açıklaması uygun linklerde verilmiştir. Bulduğunuz belirtilerden hoşlanmıyorsanız, diğer kategorilere göz atın:

Bu hastalıklardan herhangi birinin çalıştırılması tehlikelidir, komplikasyonlar verebilir. Dermatolojunuza başvurun ve sağlığınızı takip edin!

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.