Ayak tırnaklarının mantar nasıl yenilir

Sarı ayak tırnakları ve parmaklar arasındaki çatlaklar - sorun estetik değildir. Bu, onikomikozun tezahürüdür, bir tırnak plağından diğerine hızla atlayan ve parçalanmasına, soyulmasına ve renginin değiştirilmesine neden olan bir mantar hastalığıdır.

temiz ayaklar fotoğraf

İşte mantarsız parmaklar :)

Hastalığın nedenleri ve gelişmesine katkıda bulunan faktörler

Mantar türleri ( daha fazlası ) Mantar enfeksiyonu insandan insana bulaşabilir, ancak çoğu zaman bacaklardaki tırnak mantarının nedenleri, patojenik mantarların “yaşadığı” çevremizdir. Bacaklarda üç tip çivi mantarı vardır: 1. Dermatofitler. Olguların% 95'inde bulunan bu patojenler, tırnak plağına verilen hasardan suçlu bulunur. Uzmanlar üç tipini tespit ediyor:

Ne şaşkın Nasıl ortaya çıkıyor
Trichophyton rubrum Ayakları ve tırnakları etkiler. İlk önce tırnak plakalarının yan kenarlarını etkiler, daha sonra uzunlamasına şeritler ve sarı lekeler oluşur.
Trichophyton mentagrophytes 1. ve 5. çivilerin yanı sıra cilt 3-4 interdigital kıvrımlar üzerinde bulundu Değişiklikler çivi serbest kenarında başlar ve kalınlıkta giderek artan bir nokta belirir. Çiviler donuk, crumble, incecik veya pul pul dökülür.
Epidermofyton floccosum 1. ve 5. ayak parmaklarındaki ırklar Parlak sarı şeritler plağın ortasında belirir, bazen tırnak kalınlaşır, serbest kenar paslanmış görünür.

2. Candida mayası benzeri mantarlar çiviyi inceltiler. Sarı bir renk alır ve tırnak yatağının arkasında kalır. Maya çivi mantarı ilk önce tırnak yastığını etkiler (bunlar üç taraftaki tırnak plağını çevreleyen deri kıvrımlarıdır), daha sonra şişkinlik oluşur, bazen şişlik, şişkinlik ile birlikte olur. Çivi derisi büyür, kahverengi olur ve parçalanmaya başlar. İleri durumlarda tırnak, tırnak yatağından ayrılır (bu, tırnak plakasının üzerinde bulunduğu bağ doku tabakasıdır). Maya benzeri mantarlar genellikle dişi ayak tırnaklarına “yerleşir”. 3. küf mantarları. Tırnaklara nüfuz edemezler, ancak tırnak plağının rengini değiştirebilirler: siyah, mavi, kahverengi, yeşil veya sarı olur. Bir kişinin aynı anda üç tip mantar bulduğu sık görülen durumlar vardır. Bir tırnağın altındaki bir mantar üç şekilde olabilir:

 • Çivinin dorsal kısmı boyunca. Hangi uzmanlar dorsal kısmı, tırnaklar nadiren diyor tırnak plakası aracılığıyla.
 • Tırnak silindiri boyunca, daha sonra yatağa ya da matrise (mikrop zonu), distrofik değişikliklere neden olur.
 • Tırnak plağının distal kenarı boyunca. Distal kenar, çıkma sırasında kestiğimiz çivinin serbest kenarıdır. Bu penetrasyon yöntemiyle tırnak plakasında, ancak altında tırnak yatağında yıkıcı süreçler meydana gelmez. Subungual keratoz yavaş yavaş gelişir ve bu da tırnağın yataktan ayrılmasına neden olur.

Ayak tırnağı mantarını nereden alabilirim?

Tıp , ayak mantarı mantarını bir halk hastalığı olarak görmektedir ve tırnak plakalarının en çok enfekte olduğu yerlerin listesi ile tanışmanız şaşırtıcı değildir.

 1. Yüzme havuzları, hamamlar, saunalar. Hareket halindeyken hasta olanlardan uzaklaşan patojenik mantarlı teraziler, duş, banklar, zeminler, halılar ve yürüyüş yollarındaki ızgaralarda kalır. Yüksek nemli koşullarda, özellikle ahşap boyasız yüzeylerde, mantarlar şiddetle çoğalırlar.
 2. Banyo. Genellikle bir aile enfeksiyonu vardır. Bunun nedeni - enfekte yıkandıktan sonra banyoya yetersiz tedavi, ortak tuvalet, havlu, paspas ve rafların kullanımı.
 3. İşlenmemiş pedikür aksesuarları.
 4. Mağazada, alışverişçiler çıplak ayaklarının üzerinde ayakkabılarını denediğinde.
 5. Sahilde. Enfekte partiküller kum ile karıştırılır ve tırnaklara güvenli şekilde “yerleşir”.

Listeyi okuduktan sonra muhtemelen bunu düşündünüz. Havuzlar, plajlar, hamamlar bir grup insan tarafından ziyaret ediliyor, bu yüzden neden sadece “seçilmiş olanlar” bir mantarı almayı başarabiliyor? Gerçekten de, mikroplar sadece onchimicoza özgü bir yatkınlığa sahip olanların tırnaklarını tahrip etmeye başlar.

Bu arada, mantar sadece bacakları etkilemez, örneğin ellerin tırnakları altında yerleşir, nedenleri ve semptomları görebilir .

Onikomikoz gelişimine katkıda bulunan faktörler

ahşap zemin üzerinde ayak

Mantar en iyi halka açık bir yerde toplanır.

Mantarlar neden bacaklarının tırnak plakasına aktif olarak çoğalırlar ve yoğun tedavi ile bile onları bırakmayı reddederler? Çok basit: Ülkemizin iklimi, mantarların ömrü için tüm koşulların bulunduğu kapalı ayakkabılarla yürüdüğümüz gibi, yılın büyük bölümünde, ayakkabılar, botlar, ayakkabılar sıcak, karanlık ve nemlidir. Ek olarak, parmaklardaki kan dolaşımı parmaklardaki kadar yoğun değildir ve bağışıklık sistemi her zaman tanımaz ve bu nedenle mantar enfeksiyonunu yok etmez.

Ayaklardaki tırnak mantarının gelişimine katkıda bulunan diğer faktörleri düşünün:

 1. Yaş. İstatistiklere göre, 18 ve 55 yaşları arasındaki Rusların% 35'i kendi ayak tırnaklarında bir mantar buluyor. Çoğunlukla onlar erkek. Çocuklar nadiren onikomikozdan muzdariptir, ancak yaşlılarda insidans oranı% 90'a ulaşır. Bu, yaşla birlikte tırnakların büyüme hızının azalması, cildin pH'ının azalması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.
 2. Meslek. Odadaki yüksek sıcaklık, kirliliği, iyonlaştırıcı radyasyon varlığı madencilik işçileri, madenciler bacaklarının tırnak mantarının yaygın bir nedenidir. Buna ek olarak, hamam, duş, sıhhi tesisat görevlileri, sağlık kurumları, çamaşırhaneler, sporcular ve askeri personel işçileri, çivi mantar enfeksiyonlarına maruz kalmaktadır.
 3. Epitelin bariyer fonksiyonunun ihlali. Ayaklarda, parmaklarda çivi levhasının bütünlüğüne (örneğin, mekanik yaralanma durumunda) mikro çatlaklar, muşmalar veya hasarlar meydana geldiğinde, mantarların cildin yüzüne tırnaktan yüz kez geçmesi daha kolaydır. Çoğu durumda mekanik yaralanma nedeniyle, büyük ayak parmağının bir çivisi vardır.
 4. Anatomik ve fizyolojik özellikler (ayağın anormal yapısı, düz ayaklar, ayakların dar interdijital intervalleri).
 5. Onikomikozla ilişkili hastalıklar (kalp yetmezliği, varisli damarlar, obezite, diabetes mellitus, sedef hastalığı, kan hastalıkları, immün yetmezlik durumları, lenfostaz, genel halsizlik).
 6. Terleme bireysel özellikleri: hipotiroidizm ve hiperhidroz. Artan terleme, otonom sinir sisteminin sempatik tipinin baskın olmasının ya da havanın geçmesine izin vermeyen sentetiklerden yapılmış sıkışık ayakkabıların giyilmesinin sonucu olabilir. Bu ayakkabıların sıcak ve nemli ortamı, mantar sayısında artışa neden olur. Hipotiyoz (cildin aşırı kuruluğu) cilt yüzeyindeki yağ asitlerinin miktarında bir azalmaya yol açar. Sonuç, mantarların da çoğaldığı ortamın alkalileşmesidir.
 7. İlaç. Kortikosteroid, antibiyotik ve sitostatik alan kişiler onikomikoz gelişme riski yüksektir.

Asitlik hakkında

Nötr ortamın pH'ı 7'dir ve sağlıklı bir kişinin cildinin pH'ı 5.5'tir, yani normal durumunda deri, patojenik mikroflora karşı korunmak için gerekli olan belirli bir asitliğe sahiptir.

Asitliği azaltmaktan kaçınmak için basit kuralları izlemelisiniz:

 • Tabii ki, cilt sabun veya diğer deterjanlarla yıkanmalıdır, ancak bu günde bir defadan fazla yapılmamalıdır . Ve durulamak için çok önemlidir, böylece bir deterjan kalıntısı kalmaz.
 • Doğrudan mantar hastalıklarını önlemek için, 200-250 ml su başına zayıf bir sirke çözeltisi, bir çorba kaşığı elma (% 9 !!) sirke ile sorunlu alanları silebilirsiniz.
 • Cildinizi ve iyileşmesini korumak için kremler ve çeşitli maskeler kullanın.

Eğer tedaviyi geciktirirseniz ...

Mantar tedavisi hakkında detaylar

mantar tarafından etkilenen ayak tırnaklarını fotoğrafları Birçoğu mantarı kozmetik bir problem olarak görüyor. Yüzlerce insan dermatoloğu ziyareti, tırnaklar günlük yaşamda rahatsızlığa neden olana kadar erteledi. Bu yüzden, bacakların tırnaklarında güçlü bir mantar, tırnak plağını tamamen tahrip edebilir, yürüme sırasında rahatsızlık ve ağrıya neden olur. Dış olumsuz tezahüre ek olarak, ihmal edilen ayak tırnağı mantarı bir bütün olarak vücuda zarar verebilir.

 1. Kürlenmemiş bir mantar diğer enfeksiyonlara kapı açar.
 2. Mantar, diyabet gibi bir hastalığın komplikasyonuna neden olabilir. Özellikle, enfeksiyon nedeniyle kangren veya kemik enfeksiyonu oluşabilir ve böyle bir durumda, tek çıkış uzuv amputasyonuna sahip olmaktır.
 3. Uzun süreli mantar enfeksiyonu, funguslara karşı aşırı duyarlılığı tetikleyebilir. Ortaya çıkan alerji atopik dermatit , diğer cilt reaksiyonları ve bronşiyal astımın alevlenmesine neden olabilir.
 4. Tırnak mantarının bacaklar üzerindeki etkileri daha ciddi olabilir: tedavi edilmek istemediği için kaybedilen zaman için, mantar kan yoluyla iç organlara nüfuz eder ve enfeksiyon vücut boyunca yayılır.

Belki de doktora gitmeye karar vermek için henüz başlamamış olan çivi yenilgisi başka bir finansal argümanı zorlayabilecektir. İlk aşamada mantar enfeksiyonunun tedavisi, pahalı olmayan özel verniklerin alınmasıyla sınırlanabilirken, ihmal edilen tırnak mantarı karmaşık (dış ve iç etkiler) ve bazen cerrahi tedavi gerektirir.

Bacaklarda mantarın önlenmesi

 1. Doğru ayakkabılar. Kapalı, sıkışık ayakkabılarda yürümek düzenli ve uzun sürmez. İçindeki hava kötü bir şekilde dolaşır, bu yüzden bacaklar aşırı terler. Yanlış seçilmiş ayakkabılar (rahatsız ayakkabı, doluluk, büyüklük) de tehlikelidir. Onun giymesi, mısır, mısır, yara oluşumu ile doludur. Onlarla mantarlar kolayca çivi altına girer veya cildi enfekte eder.
 2. Uygun giysiler. Sentetik kıyafetlerle taşınmayın: tayt, çorap, çorap. İçlerindeki ayak nefes almaz, çok terler ve alkali ortam, ideal mikro iklim, mantarların oranıdır.
 3. Kişisel hijyen kurallarına uyun:
 • Plaja giderken terlikler giyin.
 • Havuzda, saunada, banyoda, lastik kapalı terlikle birlikte.
 • Her yıkamadan sonra, ayaklarınızı iyice silin ve interdigital kıvrımlarına özellikle dikkat edin. Hamamda veya yüzme havuzundaysanız, bu bölgeye özel bir toz veya profilaktik antifungal uygulayın .
 • Çorapları ve çorapları günlük olarak değiştirin.
 • Başka birinin ayakkabılarını giymeyin. Terliklerinizi ziyaret edin ve mağazadaki ayakkabılarınızı denerken kişisel bir çorap takın.
 • Banyo ve duştaki ızgaraları düzenli olarak temizleyin, evi temiz tutun.

3 yorum

 • Mary :

  Tedaviyi ertelememenizi tavsiye ediyorum, mantarı aldığımda 2 ay boyunca kurtulabileceğimi biliyorum.

 • Natasha :

  Bu yazıdan sonra kontrol etmek için doktorlara gideceğim, aksi halde sağlığım için korkutucu oluyor

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.