Candida albicans

Albümler - fotoğraf Candida, maya benzeri mantarlara ait yuvarlak veya oval şekilli tek hücreli bir mikroorganizmadır. Candida cinsi en yaygın olanları Candida albicans (Candida albicans) olan yaklaşık 170 türe sahiptir.

Onunla neredeyse her yerde buluşabilirsiniz - topraktan ve ev eşyalarından insan vücudunun dokularına: bağırsaklarda, ağız boşluğunda, yemek borusunda , cinsel organlarda vb.

Sağlıklı bir kişinin vücudunda Candida albicans'ın yanı sıra diğer bakteriler ve mikroorganizmalar arasında bir denge vardır, ancak bazı bozukluklarda ve patolojik koşullarda, mantar aktif olarak çoğalmaya başlar.

Candida albicans'ın üremesini provoke eden faktörler şunlardır:

 • diabetes mellitus;
 • azaltılmış bağışıklık;
 • sinir gerginliği;
 • sağlıksız beslenme;
 • gebelik;
 • Bazı ilaçlar (antibiyotikler, oral kontraseptifler vb) almak.

Fotoğrafın web üzerinde bulunabileceği mantar Candida albicans'ın yapısına bakarsanız, çok yoğun duvarlara sahip olduğu söylenebilir. Bu nedenle, herhangi bir dış etkiye karşı son derece dayanıklıdır. Mantar, sıcaklık koşullarına tam olarak karşı koyamaz ve glukozdan çok hoşlanır, bu nedenle Candida albicans, mukoza zarları üzerinde çok hızlı gelişir ve kolonileri hızla büyür, kandidiyaz veya pamukçuk adı verilen bir hastalığa neden olur.

Kandidiyaz tipleri ve semptomları

Mikroskop altında Candida Kandidiyaz çeşitli şekillerde olabilir (mantarın bulunduğu yere bağlı olarak): deride kandidiyazis, mukoza, iç organlar vb. Candida albicans cildin yüzeyinde çoğalmaya başlarsa, hastalığın odakları çoğunlukla deride (inguinal, aksiller, interdigital) veya parmakların arasında geniş bir alanda bulunur. Patlayan, koyu kırmızı renkli büyük lekeler oluşturan küçük kabarcıklar gibi görünüyorlar.

Mantar gastrointestinal bölgede lokalize ise, ağız boşluğunun kandidası (pamukçuk) olarak kendini gösterebilir veya midenin ülseratif ve erozif yaralanmaları olan yerlere yerleşebilir. Oral pamukçuk en çok yenidoğanda ortaya çıkar ve çeşitli şekil ve boyutlarda beyaz, cheesy patina şekillendirme filmleri ile karakterizedir. Ancak mide kandidiyazı genellikle bir peptik ülserin arka planında gelişir, ülserlerin iyileşmesini yavaşlatır ve ağrıya ve kanamaya neden olur. Bu hastalığın belirtileri dışkı, ishal, şişkinlik beyaz pullar vardır.

Tüm kandidiyaz vakalarının yaklaşık% 80'i vajinal veya ürogenital kandidiyazda görülür. Candida albicans'ın kadınlarda ve erkeklerde gelişiminin belirtileri birbirinden önemli ölçüde farklıdır.

Yani, kadınlarda pamukçuk aşağıdaki özelliklerle tanınır:

 • peynirli vajinal akıntı;
 • hoş olmayan koku;
 • mukoza zarlarının kızarıklığı;
 • perineumda kaşıntı veya rahatsızlık.

Ancak erkeklerde Candida albicans'ın gelişimi genellikle candidal balanoposthitis ile kendini gösterir ve aşağıdaki gibi semptomlarla karakterizedir:

 • penisin kafasına beyaz çiçek;
 • sünnet derisinde kaşıntı;
 • İdrar yaparken ağrı, batma ve diğer rahatsızlık belirtileri.

Her durumda, Candida albicans'ın herhangi bir şüphesi, vücutta mantarın varlığını gösterecek özel bir analizden geçmesi gerektiğinde.

Candida albicans için analiz

Mantar üzerinde Ekim Bir mantarın tespiti için analiz, aşağıdaki yöntemlerle herhangi bir diyagnostik laboratuarında gerçekleştirilebilir:

 • Smear mikroskobu. Bu durumda, doktor Candida albicans (vajina, idrar yolu, ağız boşluğu) olası lokalizasyonu yerinde bir smear almalıdır.Bu mantar hücreleri tespit etmek için bir mikroskop altında incelenir.
 • Candida albicans'ın poli-boyutlu zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi ile saptanması. Bu yöntem, mantar enfeksiyonlarının teşhisi için en hassas olarak kabul edilir ve enfeksiyöz ajanın DNA'sının (idrar, tükürük, kan vb.) Tespitine dayanır.
 • Enzime bağlı immünosorban testi (ELISA). Analiz, immünoglobulinlerin (antikorlar) lgGk Candida albicans'ın tanımlanmasına dayanmaktadır.
 • Özel preparatlara olan duyarlılığının belirlenmesi ile mantar ekimi. Çalışmanın materyalleri vajina, idrar yolu, ağız boşluğu vb. İdrar, balgam, dışkı veya smear olabilir. Analiz yapmak için malzeme özel bir ortama yerleştirilir; Bu örnekte mantar varsa, Candida albicans hızla çoğalmaya başlar ve yakında çıplak gözle açıkça görünür hale gelir.

Kod çözme analizi

Analizin sonuçlarının deşifre edilmesi, öncelikle, çalışmanın yapıldığı yöntemin yanı sıra hastanın durumu da dahil olmak üzere birçok başka faktöre bağlıdır.

Mantar bazen sağlıklı bir insanın mikroflorasında bulunduğundan, bir smearda Candida albicans normu yaklaşık 102-104 olabilir.

Bu durumda, doktor hastanın durumuna ve hastalığın olası semptomlarına bakar. Mantar miktarı 105'i aşarsa, tedavi derhal başlamalıdır.

Analiz ekim ile yapıldıysa, mantarın az sayıda büyümüş kolonisi (<104 cfu / tampon) norm olarak düşünülebilir. Son olarak, ELISA ve PCR ile yapılan çalışmada, materyalde Candida Albicans'a karşı DNA veya antikor bulunmaması norm olarak kabul edilir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.